Коли зазвичай наша людина йде до лікаря? Найчастіше, коли почувається дуже погано або вже біль такий, що терпіти нема сил. Хтось лежить за сто п’ятдесят, а я і за двісті молодцем, геройствуют деякі, не замислюючись про те, що ж відбувається насправді.
Що може статися, якщо гіпертонію не лікувати?
Чим вище піднімається артеріальний тиск, тим серцю важче працювати, щоб підтримувати нормальну циркуляцію крові. Тому, якщо тиск не знижувати, серцеві стінки спочатку товщають або гіпертрофуються, а потім стоншуються. Це веде до порушення кровопостачання тканин і серця, з’являється задишка, стомлюваність, набряки на ногах. Це ознаки серцевої недостатності, коли серце втрачає нормальну функцію насоса.
Дуже часто гіпертонія може протікати безсимптомно протягом кількох років. Людина може не відчувати підйомів тиску, вести активний спосіб життя, жодних скарг немає. Іноді трапляються напади слабкості, запаморочення, нездужання, але їх відносять на рахунок перевтоми: переробив, не виспався, втомився. Такий безсимптомний перебіг гіпертонії, зазвичай, виявляється випадково на амбулаторному огляді у терапевта або іншого фахівця. Пацієнту вимірюють тиск та лікар розуміє, що перед ним гіпертонік.
Коли ж потрібно починати контролювати тиск?
Вчасно поставлений діагноз, правильне лікування, постійний контроль самопочуття – все це дозволяє уникнути небезпечних ускладнень. Тому лікарі наполягають, щоб всі, хто досяг середнього віку (після сорока років), регулярно вимірювали артеріальний тиск – раз на місяць, навіть при прекрасному самопочутті. Насамперед це обов’язково тим, у кого є близькі родичі – гіпертоніки. До сорока років є достатньо щорічного контролю під час диспансеризації. Також потрібно контролювати тиск при фізичних вправах, обов’язково при доборі навантаження. А ось ті, у кого встановлено діагноз артеріальної гіпертензії, мають освоїти тонометр та контролювати тиск 2 рази на день – вранці та ввечері.
Дослідження медицини протягом останніх десятиліть показали, що контроль артеріального тиску знизив випадки інфаркту міокарда на 20%, а інсульту на 50%.
Як виміряти тиск, щоб результат був достовірним?
У кожної сучасної людини вдома має бути тонометр. Сьогодні у продажу є велика кількість механічних та електронних тонометрів. Головне при покупці приладу, переконайтеся у відповідності міжнародним стандартам. Перевірте, чи правильно він відрегульований та його точність. При використанні тонометра час від часу звіряйте його показання з результатами, отриманими на інших приладах, наприклад, у вашого лікаря. Завищені результати можна отримати і на справному приладі, якщо манжета вузькувата для вашої руки (в середньому ширина манжети 13-17 см, для повних трохи більше). Менш точні і не дають достовірних результатів апарати для вимірювання тиску на пальці або зап’ястя руки.
Тиск вимірюють в спокійній обстановці лежачи або сидячи в зручному положенні. full wp-image-1359″ title=”i (4)” src=”https://valeo.ua/wp-content/uploads/2013/10/i-4.jpg” alt=”” width=”203 ” height=”150″> Одяг , одягнений на Вас не повинен бути тугим і давить. Вимір не проводитися відразу після їжі (має пройти 1-2 години), за годину потрібно утриматися від куріння та кави. Під час процедури виміру не розмовляйте.
Вважається нормальним тиск у межах 120/80 плюс мінус 10 мм рт.ст. у той чи інший бік. Якщо Ваш тиск вище 140/90 потрібно звернутися до лікаря, пройти обстеження та підібрати лікарські препарати. Самостійно набувати препаратів та змінювати їх дози без консультації з лікарем категорично забороняється.
Обов’язкові дослідження для уточнення причин підвищеного артеріального тиску:
• Загальний аналіз крові
• Загальний аналіз сечі
• Ниркові проби (креатинін, сечовина, сечова кислота)
• Ліпідограма (фракції холестерину та тригліцериди)
• Рівень калію та натрію в крові
• Цукор крові
• Тиреотропний гормон (ТТГ)
• ЕКГ
• УЗД серця, нирок, щитовидної залози a>
• УЗИ сосудов шеи с допплерографией
УЗД серця(ехографія, сонографія) дуже широко використовується в практиці кардіологів, тому що цей метод надає багато потрібної інформації про стан серця яка має важливе значення при постановці діагнозу.
Що показує УЗД серця?
Ультразвукова діагностика серця дозволяє оцінити стан клапанів: звуження (стенози), прогини (пролапси), недостатність. Лікар отримує можливість оцінити структуру серця: товщина стінок, дефекти, ознаки перенесеного інфаркту, аневризми, розширення порожнин серця та великих судин.
За допомогою доплерографії серця можна виміряти тиск у великих судинах (легенева артерія та аорта), оцінити спроможність клапанного апарату, наявність тромбів. Доплерографія серця діагностує більшість захворювань на ранній стадії.
Тому, якщо у Вас є проблеми з тиском і серцевим ритмом, з’явилися болі в грудях,запаморочення,не затягуйте, відразу звертайтеся до фахівця.
Якщо ми не подумаємо про майбутнє, у нас його може просто не бути!
Лікар – кардіолог Пермякова Тетяна Володимирівна