Наша адреса: (детальнiше )
Вул. Московська 46   з 7:30 до 20:00, Субота: з 7:30 до 17:00
Пр. Богоявленський 340/2   з 7:30 до 17:00, Субота: з 7:30 до 16:00

Помилкові погляди та стереотипи про діагностику 2011.06.03    11:48

Поширені помилки та стереотипи в медицині про діагностику.

Помилковий погляд № 1. Існує дослідження, що дозволяє виявити будь-яку патологію.

Кожне дослідження проводиться з конкретною метою, має переваги та обмеження. Так, рентгенологічні та ультразвукові дослідження можуть виявити анатомічну патологію макроструктур (скелет, внутрішні органи – головний мозок, легені, нирки, кишечник), але при цьому функціональні порушення залишаються «за кадром». Біохімічне дослідження крові дає уявлення про роботу печінки, нирок, залоз внутрішньої секреції, стан обміну речовин, але не про інфекційні захворювання. Для виявлення інфекцій існують серологічні дослідження крові чи методи виявлення збудника у тканинах, ці методи діагностики є дуже специфічними, тобто. спрямованими на діагностику конкретного мікроорганізму чи групи споріднених мікроорганізмів. Про стан мікрофлори кишечника, що грає значну роль нормальному функціонуванні всього шлунково-кишкового тракту, можна судити, лише пройшовши відповідний аналіз. Що стосується сучасних нетрадиційних методів діагностики, які претендують на всеосяжність (іридодіагностика, діагностика за Фолем тощо), то, по-перше, результати, як правило, сильно узагальнені, і вимагають подальшого детального дослідження роботи тієї чи іншої системи організму, а , по-друге, достовірність та практична цінність отриманих результатів не завжди відповідає бажаному.

Стереотип № 2. Чим дорожче дослідження, тим більше воно покаже.

Вартість дослідження залежить від вартості апаратури, використовуваних тест-систем, трудомісткості, відсутності конкуренції та інших факторів.

Помилковий погляд № 3. Існує стовідсоткова діагностика.

У будь-якій галузі медицини немає стовідсоткових гарантій хорошого результату, оскільки лікаря завжди доводиться мати справу з унікальним людським організмом, що має свої індивідуальні особливості. Це саме стосується і методів діагностики. Навіть найточніше і добре дослідження може дати збій, зустрівшись з цими індивідуальними особливостями. Найточніші діагностичні заходи достовірні на 95% і це виняток, ніж правило. Імовірність неточності дослідження та можливість діагностичної помилки залишаються завжди, тому завдання лікаря проаналізувати результати обстежень.

Стереотип № 4. Якщо жодних скарг немає, можна не складати жодних аналізів.

Деякі захворювання (онкологічні захворювання, інфекції сечовивідних шляхів, ендокринні захворювання) можуть тривалий час розвиватися, не викликаючи жодних скарг або викликаючи загальні неспецифічні симптоми, такі як підвищена стомлюваність, загальна слабкість та інші, на які деякі зовсім не звертають уваги або пов’язують їх із навантаженням , гіповітаміноз і т.д. Якщо людина почувається здоровою, їй справді не потрібно проводити дорогі дослідження, але періодично потрібно здавати прості аналізи, такі як загальний аналіз крові та сечі, жінкам один раз на рік відвідувати гінеколога. У цьому випадку можна виявити патологію на ранній стадії. Якщо самопочуття не зовсім гаразд, то обов’язково потрібно звернутися до лікаря, щоб він призначив обстеження.

Помилковий погляд № 5. Лікар призначає додаткові дослідження через незнання та професійну некомпетентність. Хороший лікар може поставити правильний діагноз під час огляду.

Безумовно, досвідчений лікар може, у деяких випадках, позбавити свого пацієнта невиправданими витратами часу та грошей на додаткові обстеження. Однак, не можна забувати, що навіть при очевидному на перший погляд захворюванні існують певні обов’язкові дослідження, даними яких лікар повинен мати у своєму розпорядженні. Кваліфікований лікар подумки визначає коло можливих захворювань, багато з яких вимагають різних підходів до терапії, але при цьому мають схожі клінічні прояви. Так, біль у животі може викликатися бактеріями, найпростішими, глистами чи носити функціональний характер. У цьому випадку можуть бути потрібні додаткові дослідження, наприклад, УЗД, гастроскопія, мікробіологічні дослідження. Причиною запорів може бути як функціональні, і анатомічні відхилення. У першому випадку лікування – консервативне (нехірургічне), у другому – оперативне. Тому в першу чергу йдеться про довіру хворого до того лікаря, до якого він звертається.

Помилковий погляд № 6. Будь-яке дослідження, пов’язане із забором крові, загрожує зараженням СНІДом або гепатитом.

Безпека досліджень, пов’язаних із забором крові, залежить від стерильності інструментів. При використанні одноразового обладнання можливість зараження ВІЛ або вірусом гепатиту повністю виключена. Наразі практично не існує медичних установ, де забір крові здійснюється багаторазовими інструментами.

Стереотип № 7. Якщо дослідження не виявило якогось захворювання, отже, його немає.

Якщо при дослідженні деяких інфекційних захворювань не виявлено збудника або антитіла в крові до нього, це може свідчити про інкубаційний (прихований) період захворювання. Наприклад, антитіла класу G вірусу краснухи з’являються лише через 2 тижні від моменту інфікування. Складна ситуація з діагностикою гельмінтів (глистів), оскільки значну частину свого життя в організмі людини вони не відкладають яйця, виявлення яких у фекаліях проводиться діагностика. У випадках, коли аналіз не показав наявності хвороби, але є клінічна картина, характерна для даного захворювання, потрібно в деяких випадках повторити дослідження, в інших ситуаціях (коли повторне дослідження може виявитися безрезультатним), лікар може призначити терапію, орієнтуючись на клінічні дані, тобто. симптоми захворювання.

Стереотип № 8. Будь-яке дослідження потрібно робити у спеціалізованому центрі.

Існують спеціалізовані діагностичні центри, де роблять рідкісні та дорогі дослідження. Однак, прості дослідження, такі як загальний аналіз крові та сечі, рентгенографія та ін. можна робити у звичайних поліклініках за місцем проживання, не побоюючись, що якість дослідження буде нижчою, ніж у діагностичному центрі.

Записатися на прийом

ПIБ*

Ваш e-mail

Контактний телефон *

Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наші контакти

Миколаїв, вул.Московська, 46а
Телефони:
(0512) 47-38-28,
(0512) 76-74-78,
050 755 96 37,
E-mail: info@valeo.ua
Понеділок - п'ятниця з 7:00 до 20:00
Субота з 7:30 до 17:00
Неділя вихідний

Миколаїв, проспект Богоявленський, 340/2
Телефони:
(0512) 64-10-79,
(050) 840-17-03,

E-mail: info@valeo.ua
Понеділок-п'ятниця: з 7.00 до 17:00
Субота з 7:30 до 16:00
Неділя вихідний
Перерва з 13:00 до 13:30