Центр Валео в Николаеве
Наша адреса: (детальнiше )
Вул. Московська 46   з 7:00 до 19:00
Пр. Богоявленський 340/2   з 7:00 до 16:00
Медичний центр «Валео» Новини | Публікації

Психосоматичні розлади 2019.10.15    3:28

Якщо болить ВСЕ, а результати аналізів, УЗД та інших досліджень в нормі. Що робити? – розповідає психотерапевт нашого центру Султанова ЛАРИСА ВАСИЛІВНА.

Психосоматичні розлади – це стани, що з’являються в результаті взаємодії психічних і фізіологічних соматичних чинників у організмі. Іначе кажучи це перш за все психічні розлади, що проявляються на фізіологічному рівні, або фізіологічна патологія, що розвивається під впливом психогенних факторів.

Слово «психосоматичний» перекладаєтся з давньогрецької як «належить тілу і душі» .Термін був введений в XIX столітті, тоді і почався розвиток психосоматики як напрямку психології. Такі розлади знаходяться на стику медицини та психології. Вивчення зв’язку психики (psyche) і тіла (soma) триває й досі. Психосоматичні захворювання – це ті хвороби, які проявляються симптомами захворювань внутрішніх органів, але їх основна причина все ж полягає в порушеннях функціонування нервової системи.

До них відносяться:

Головний діагностичний критерій: коли обстеження і неодноразові не виявляють ознак органічного захворювання.
Саме це має бути приводом для консультації з психіатром або психотерапевтом.

Для психосоматичних розладів характерна поява і посилення після стресу, будь-якої перенапруги (інтелектуальної, емоційногї, фізичної). Іноді бувають відстрочені реакції, що ускладнює постановку правильного діагнозу. Потрібно знати, що симптоми захворювання можуть виникнути на тлі позитивних емоцій: приємного очікування або досягнення успіху.

До групи ризику входять інтраверти – люди, які звикли тримати все в собі. Низька самооцінка, комплекси, меланхолія, психічна й емоційна неврівноваженість сприяють виникненню психосоматичних розладів.

Особистості, які страждають психосоматичними захворюваннями дотримуються песимістичних поглядів на оточення, мають низьку самооцінку, і головне не здатні протистояти стресам і долати елементарні побутові та виробничі трудності.

Основи діагностики – це довірчі бесіди з пацієнтом, збір анамнезу. Навіть почувши, як пацієнт викладає скарги, можна припустити про наявність психосоматичних розладів. А з’ясувавши обставини, пов’язані з початком або загостренням захворювання, і з’ясування психотравмуючих факторів і ситуації, можна з упевненістю говорити про навність у даного хворого психосоматичних розладів, у тому числі тих, що не виключають органічної патології. Тільки після повного і всебічного обстеження виставляється попередній діагноз. Виявлені розбіжності між скаргами і відсутністю органічної патології, неодноразово перевіреними, можна розцінювати як аргумент на користь «психосоматики». Звичайно, розумний обсяг дообстеження завжди необхідний, але він не повинен бути надмірним. Іноді трапляється, що від початку захворювання до отримання професійної допомоги проходять роки, так як лікарі або не діагностують  психосоматичні розлади, або ж не знають як її правильно лікувати.

Лікування залежить від симптомів, проявів хвороби, так як поняття «психосоматичні розлади» аж надто широке. У легких випадках цілком достатньо детальної бесіди лікаря з пацієнтом і роз’яснення суті, причин неприємних симптомів. Справа в тому, що часто хворого турбують не так самі симптоми, скільки невідомість і підозра на серйозні органічні захворювання. Якщо пояснити, що за «відчуттям неповного вдиху» або «поколювання в серці» не стоять органічні хвороби серця і легенів і підтвердити це даними обстеження, багатьох це цілком влаштує і зніме проблему. Психотерапія у всіх варіантах і тривала завжди дуже корисна багатьом пацієнтам з психосоматичними розладами. При цьому захворюванні не бажано створювати видимість лікування з використанням: плацебо, вітамінів, «загальнозміцнюючих», «метаболічних», «судинних» препаратів, які не знімають тривогу і симптоми, а лише зміцнюють хибне уявлення про наявність важкого захворювання.

Записатися на прийом

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наші контакти


Миколаїв, вул.Московська, 46а
Понеділок-п'ятниця з 7:00 до 19:00
Субота з 7:30 до 15:00 Неділя-вихідний
Ел.пошта info@valeo.ua
Телефон: (0512)  76-74-78
Телефон для запису на прийом і УЗД: (0512) 76-74-78, 050 755 96 37
Довідкова служба: 098 459 70 80 
  Телефон для страхових компаній: 068 312 99 31