Центр Валео в Николаеве
Телефони: (всi )
Наша адреса: (детальнiше )
Вул. Московська 46   з 7:30 до 20:00
Вул. 3 Слободська 49/1
Пр. Богоявленський 340/2
Медичний центр «Валео» Новини | Публікації

“Парадокс ожиріння” – люди з більшою вагою живуть довше?! 2019.01.20    6:59

Ожиріння та надмірна вага тіла традиційно вважаються фактором ризику багатьох важких захворювань – діабету, інфаркту, інсульту. Однак в останній час вченими активно вивчається так званий «парадокс ожиріння». Цей парадокс полягає в тому, що декількома дослідженнями виявлена позитивна кореляція між надмірною вагою та тривалістю життя людини. Ці дослідження звичайно визвали «вау-ефект» в наукових колах! Люди з більшою вагою живуть довше?! Адже отримані дані ставлять під сумнів багато догм сучасної медицини.

Давайте спробуємо розібратися , чи так все просто, як здається.

До сих пір єдиним критерієм ожиріння був індекс маси тіла – показник, який розраховується на основі зросту та ваги, але зовсім не враховує відсоток жирової тканини в організмі та ії розподіл. Тобто у гладкої тітоньки і у атлета індекс маси тіла буде однаковим, але у тітоньки буде переважати жирова тканина, а у спортсмена- м’язи, і звісно ж, що спортсмен буде здоровішим.

На сьогодні доведено, що «шкода» від жирової тканини залежить від того, де саме вона накопичується. Найбільш шкідливим є так званий вісцеральний жир, який накопичується в животі поміж внутрішніх органів, і робить фігуру людини схожою на яблуко. Така людина може виглядати не гладкою, але «шкідливої» жирової тканини в неї може бути забагато. Тому знайдено ще один критерій – окружність талії , і встановлено чіткі межі норми- у чоловіків — 94 см, у жінок — 80 см. Якщо окружність талії перевищує ці цифри- «шкідливий» жир перемагає м»язову тканину і ризик захворювань зростає, навіть у особи з нормальною вагою. А дослідження, які встановили «парадокс ожиріння»- цей фактор не враховували.

Також в дослідженнях не враховувася рівень фізичної активності людини. Адже добре відомо, що повсякденна фізична активність- потужний захисний фактор, навіть якщо вона і не веде до зниження маси. Тобто, якщо гладенький дядечко багато рухається(наприклад, любить танцювати, або щодня плаває в басейні) , він житиме довше, ніж його ледацькувата сусідка навпроти, яка любить дивитися серіали та годинами завісає в соцмережах.  Тобто рух- це життя незалежно від маси тіла!

Ще одна цікава гіпотеза про парадокс ожиріння це так звана «м»язова теорія». Вона заключається в тому, що м’язи гладкої людини більш треновані, бо їм доводиться переміщати, рухати та носити більшу масу, ніж в худорлявих. Адже «перенести» 100 кілограмів значно важче, ніж 70, а в товстунчиків м»язи виконують таке навантаження постійно.

Таким чином, «парадокс ожиріння» має ще багато білих плям, і зовсім не факт, що «гладкі довгожителі» живуть довго саме тому, що вони гладкі.  Але ж загадки завжди стимулювали допитливий мозок, і можливо, комусь із нас пощастить поставити крапку в цьому питанні.

А що Ви думаєте про це?  Наскільки активний спосіб життя ведете? Скільки років збираєтесь?

лікар кардіолог Озерянова Наталія Володимирівна

Записатися на прийом

Наші контакти


Миколаїв, вул.Московська, 46а
Понеділок-п'ятниця з 7:30 до 20:00
Субота з 8:00 до 17:00 Неділя-вихідний
Ел.пошта info@valeo.net.ua
Телефон: (0512)  76-74-78
Телефон для запису на прийом і УЗД: (0512) 76-74-78, 050 755 96 37
Довідкова служба: 098 459 70 80 
  Телефон для страхових компаній: 068 312 99 31