Хвороби травної системи за частотою виникнення знаходяться на другому місці після захворювань органів дихання. Це не випадково, тому що саме через ці системи відбувається взаємодія нашого організму із зовнішнім середовищем. Пил, шкідливі хімічні речовини, мікроби — все це надходить до нас із повітрям та їжею, будучи однією з причин захворювань.
Захворювання випадків (крім гострих) починаються поступово, виявляючись незначними порушеннями.
печія, гикавка, відрижка та інші тривожні сигнали, які особливо довго не проходять — все це говорить про порушення травлення у верхніх відділах травного тракту і вимагає консультації фахівця.
Чим раніше звернутися до лікаря з початковими ознаками, тим легше буде вилікуватись. Але виникнувши одного разу, та чи інша хвороба, рідко йде назовсім, зазвичай залишається схильність до неї. Тому завдання лікаря — встановити діагноз і забезпечити лікування, а завдання пацієнта — не допустити повторень.
Чому виникають порушення в роботі травної системи?
Насамперед це зовнішні причини:
– незбалансоване та нерегулярне харчування;
– низька якість їжі (з добавками типу консервантів);
– вживання алкоголю, газованих напоїв з барвниками та консервантами;
– лікарські препарати (всі вони більшою чи меншою мірою викликають подразнення слизової оболонки шлунка);
– мікроорганізми (Helicobacter pylori, бактерії та інші віруси, найпростіші);
– стреси, тривала перенапруга, перебування у стані тривоги чи страху.
До внутрішніх причин відносять :
– генетичну схильність (наявність захворювань у родичів у попередніх поколіннях);
– аутоімунні процеси (коли імунна система організму атакує свої органи).
Перше місце за частотою захворювань займає гастрит – запалення слизової оболонки шлунка. Майже кожна людина, хоч раз у житті, відзначала у себе симптоми гастриту.
Гострий гастрит зазвичай починається бурхливо: турбує різкий біль у надчеревній ділянці, головний біль, невелика температура, загальне нездужання, нудота, може бути блювання. Захворювання триває 2-3 дні і при своєчасному лікуванні, закінчується одужанням. Але за відсутності лікування може переходити у хронічну форму.
При хронічному гастриті відбувається пошкодження слизової оболонки шлунка та шлункових залоз, які виробляють соляну кислоту, пепсин, слиз, а також знижуються процеси регенерації клітин слизової оболонки.
В останні роки більшість випадків гастриту пов’язують з інфікуванням шлунка бактерією Helicobacter pylori. Ця бактерія вибірково вражає слизову оболонку шлунка, викликаючи поверхневе запалення за типом гастриту, або глибше, за типом виразкової хвороби. При появі дискомфорту в надчеревній ділянці слід обстежитися на наявність Хелікобактера. За його виявлення показано лікування антибіотиками.
Найпоширеніші порушення функцій шлунка:
– хронічний гастрит з підвищеною кислотністю. Хворого турбують голодні та нічні болі, біль у надчеревній ділянці, печія, відрижка, буває блювання.
– хронічний гастрит зі зниженою кислотністю. Для нього характерні нудота, слинотеча, неприємний смак у роті, втрата у вазі, зниження апетиту, ознаки анемії, тяжкість в епігастрії, швидке насичення.
Якщо у вас з’явилися такі симптоми (скарги), вам потрібно проконсультуватися з лікарем і пройти обстеження.
Які дослідження прояснять, що не гаразд із вашим шлунком?
1.Огляд слизової оболонки шлунка за допомогою зонда – відеоендоскопія (ВЕГДС)
2. рН-метрія – визначення кислотності шлунка, що дуже важливо при лікуванні.
3.Аналіз крові на антитіла до Helicobacter pylori.
Сучасна медицина бореться практично з усіма захворюваннями шлунка та травної системи. Найбільш успішно лікування хвороб шлунка проходить під наглядом лікаря – гастроентеролога.
Схема лікування, яку призначить гастроентеролог, включатиме наступні напрямки: дієта, медикаментозне лікування, профілактичні заходи.
Не варто думати, що все пройде само собою. Важливо вчасно звернутися до лікаря, розпочавши лікування з перших симптомів.
Будьте до себе уважні і організм відповість вам здоров’ям та довголіттям!
Лікар – гастроентеролог Баранов Денис Вікторович