Наша адреса: (детальнiше )
Вул. Московська 46   з 7:30 до 20:00, Субота: з 7:30 до 17:00
Пр. Богоявленський 340/2   з 7:30 до 17:00, Субота: з 7:30 до 16:00

Харчові отруєння – характерна прикмета літа



 2011.03.30    11:42

Харчові отруєння – характерна прикмета літа

Кожна хвороба має свої улюблені пори року. У отруєнь – літо. Рідкісному малюкові вдається прожити цей чудовий час, не випробувавши на собі всю тяжкість характерних для цієї хвороби симптомів. Більшість дітей  справляються з недугою досить швидко – кілька днів і все. Але бувають і важчі випадки, коли шпиталізація необхідна. А іноді – і смерть, на жаль. Все залежить від порції хвороботворної речовини, що потрапила в організм, імунітету малюка, а також – своєчасності та правильності лікування.

Про причини захворювання.
Винуватцем переважної більшості отруєнь є продукти. Завдяки їм в організм малюка можуть потрапити хвороботворні мікроби, найпоширенішими з яких є сальмонели. Вони містяться в м’ясі (переважно – курячому), яйцях, необробленому молоці і молочних продуктах. Перші ознаки захворювання спостерігаються протягом 12 годин, але можливе і відстрочення тривалістю до двох діб. Ознаки: підвищення температури до 38-40 *С, біль у надчеревній ділянці, нудота та блювання. Трохи згодом з’являється стілець на вигляд рідкий і пінистий, з різким запахом. Ознаки зневоднення розвиваються дуже швидко. Легка форма сальмонельозу прив’яже дитину до будинку на тиждень, більш тяжкі випадки потребують серйозного лікування. Звернення до лікаря є обов’язковим.

Ботулізм – це отруєння ботулотоксином, що накопичився у харчових продуктах. Крихітна доза (близько 0.3 мікрограм) збудника хвороби – анаероба, смертельна для людини. Цей шкідливий мікроб. примудряється вижити за умов кип’ятіння протягом п’яти годин. Для ботулізму характерні всі симптоми отруєння – нудота, пронос, блювання. Його відмінна риса – ураження нервової системи, що виявляється як порушення зору, неможливість підняти повіки, параліч м’якого піднебіння (при спробі ковтання вода виливається через ніс), парез мімічних м’язів. При ураженні дихальних м’язів; настає смерть від ядухи. Найчастіше ботулотоксин міститься у м’ясних, рибних консервах та консервованих грибах. Цікаво, що смертельно небезпечний анаероб не виносить доступу кисню, тобто не накопичується в консервах домашнього виробництва, закритих капроновими кришками.

Стафілокок живе в молоці та молочних продуктах, тортах, тістечках, м’ясних стравах. На вигляд відрізнити «погані», тобто інфіковані продукти від хороших неможливо. Перші ознаки хвороби з’являються вже через дві години після вживання неякісних продуктів. Людина відчуває біль у животі, у нього починається блювання. Пронос може і не бути, а якщо з’явиться – буде короткочасним.

Ваші дії при перших симптомах отруєння:

– якщо з моменту потрапляння хвороботворних мікроорганізмів минуло менше двох годин, потрібно промити шлунок за допомогою старого доброго марганцівського розчину. У 1,5 літра води розчиняють кристалики марганцю до слабо-рожевого кольору (розчин проціди через марлю, щоб у шлунок не потрапили кристалики, що не розчинилися – вони можуть викликати опік слизової оболонки травного тракту). Потрібно випити якнайбільше розчину (в ідеалі – півтора літра, але все залежить від віку дитини). Після цього потрібно викликати блювання. Якщо під рукою не було марганцівки, можна використовувати розчин питної соди. Шлунок потрібно промити двічі.

Для чищення кишечника приймають сорбенти: активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги (таблетки краще потовкти), пакетик смекти; або ентеросгель. Не поспішай давати малюкові кошти від проносу: цей малоприємний стан є захисно-очисною реакцією організму. Зупинивши її штучно, до того, як хвороботворні бактерії виведені з організму, ти полегшуєш їхню руйнівну роботу. За відсутності ліків можна скористатися відваром ромашки та шавлії.

Щоб не допустити зневоднення організму, потрібне рясне питво. Але пити потрібно не просто воду, а спеціальні регідратаційні розчини, куплені в аптеці (наприклад, регідрон) або приготовлені в домашніх умовах: слабосолоний розчин, рисовий відвар, компот із сухофруктів без цукру, рідкий несолодкий кисіль (чорничний або на сухофруктах).

Зазнаючи гострих симптомів отруєння, дитина, швидше за все, відмовлятиметься від їжі. Нехай це тебе не турбує: нічого страшного за 1-2 дні не станеться. Давай малюкові якнайбільше пиття: відвар шипшини, компот із сухофруктів, мінеральну негазовану воду. Перша їжа на стадії одужання: суп на воді з рису або вівсяних пластівців з невеликою кількістю олії, солодкі ягідні киселі.

Через два-три дні можна дати дитині сухар, протерте м’ясо та рибу, приготовлені на пару котлети, прісний сир, протерту кашу, тушковані овочі (овочевий суп-пюре), кисіль, терті сирі яблука, свіже вершкове масло.  Цілісне молоко, кефір, сметану, бобові, сирі овочі та фрукти вводи в останню чергу: вони стимулюють рухову функцію кишечника і посилюють бродильні процеси.

Майте на увазі, що деякі види отруєння можуть нести серйозну загрозу життю. Тому зверніться до лікаря для встановлення причини захворювання.

Лікар – педіатр Половий Юрій Олександрович

Записатися на прийом

ПIБ*

Ваш e-mail

Контактний телефон *

Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наші контакти

Миколаїв, вул.Московська, 46а
Телефони:
(0512) 47-38-28,
(0512) 76-74-78,
050 755 96 37,
E-mail: info@valeo.ua
Понеділок - п'ятниця з 7:00 до 20:00
Субота з 7:30 до 17:00
Неділя вихідний

Миколаїв, проспект Богоявленський, 340/2
Телефони:
(0512) 64-10-79,
(050) 840-17-03,

E-mail: info@valeo.ua
Понеділок-п'ятниця: з 7.00 до 17:00
Субота з 7:30 до 16:00
Неділя вихідний
Перерва з 13:00 до 13:30