З усіх лабораторних тестів найбільш популярним є загальний аналіз крові. Він відображає порушення здоров’я, які можуть бути пов’язані з відхиленнями кількості клітин крові від норми. Це не один тест, а набір аналізів. У нашій лабораторії загальний аналіз крові визначають на автоматичному аналізаторі MS4-3 виробництво Франція, що дозволяє одночасно досліджувати до 15 параметрів крові.
Кров складається з плазми та формених елементів (еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів).
Еритроцити
З усіх типів формених елементів крові еритроцити – найбільш численний. Кількість еритроцитів у крові (RWC) один із найважливіших показників системи крові. У нормі в 1 л крові міститься еритроцитів:
у жінок 3,8×10¹²/л – 5,1×10¹²/л (або 3,8 – 5,1 Т/л)
у чоловіків 4,0×10¹²/л – 5,6×10¹²/л (або 3,8 – 5,1 Т/л)
Еритроцит – двояко увігнутий диск формою. Ця форма добре підходить для виконання його основної функції – перенесення кисню від легень до тканин та перенесення вуглекислого газу від тканин до легень. Головна ланка цієї функції – білок гемоглобін, що міститься в еритроцитах.
Гемоглобін
Це пігмент еритроцитів, що переносить кисень і зумовлює колір крові.
Норми гемоглобіну:
жінки 112 – 154 г/л
чоловіки 124 – 166 г/л
Гематокріт (Hct)
Співвідношення між обсягом формених елементів та обсягом плазми є гематокритна величина. Номи гематокриту 35-50%
Анемія
Стан, пов’язаний зі зниженням кількості еритроцитів, гемоглобіну та гематокриту – це анемія. Розуміти причини анемії допомагає визначення індексів еритроцитів.
Середній обсяг еритроцитів (MCV)
За обсягом еритроцити поділяються на нормоцити, макроцити та мікроцити. Значення (MCV) у межах 80-100 характеризують еритроцит як нормальний.
Середній вміст гемоглобіну в еритроциті (MCH) характеризує вміст гемоглобіну в еритроциті. Нормальна величина 24-34 пг. MCH самостійного значення не має, але у співвідношенні з MCV, MCHC дозволяє лікарю визначитися з формою анемії.
Середня концентрація гемоглобіну в еритроциті.
(MCHC) – показник насиченості еритроцитів гемоглобіном.
Нормальна величина 280-360 г/л.
MCHC використовується визначення типу (диференціальної діагностики) анемій.
Ширина розподілу еритроцитів (PDW). Характеризує варіабельність об’єму еритроцитів.
Нормальний розмір PDW 9-13%.
Тромбоцити
Тромбоцити – формений елемент крові діаметром 2-4 мкм. Тривалість життя тромбоцитів становить 7-10 днів. Фізіологічні коливання кількості тромбоцитів у крові протягом доби становлять до 10%. У жінок під час менструації кількість тромбоцитів може зменшитись на 25-50%. Тромбоцити беруть участь у процесах зсідання крові, забезпечують утворенню кров’яного згустку.
Кількість тромбоцитів у крові: 150-400 г/л
Тромбокріт
Співвідношення обсягу тромбоцитів до плазми.
Тромбокритна величина: 35-50%
Лейкоцити
Лейкоцити представлені п’ятьма типами клітин, різних за зовнішніми ознаками та своєї ролі в організмі. Це нейтрофіли, еозинофіли, базофіли, моноцити та лімфоцити. Підрахунок загальної кількості лейкоцитів дає сумарну кількість всіх типів клітин. Підвищення числа лейкоцитів – дуже часта ознака захворювань. Це інфекції, запалення, пухлинні процеси та інші відхилення у стані організму. Зменшення числа лейкоцитів, що зустрічається рідше, свідчить про зниження імунітету. Нормальні значення: 4,0-9,8 г/л
Підрахунок кожного типу клітин у відсотках називається лейкоцитарною формулою.
Нейтрофіли.
Нейтрофіли нормальний вміст: 46-77%.
Завдання нейтрофілу – проникнення в тканини і знищення мікроорганізмів, що вторглися туди. Підвищення нейтрофілів спостерігається при бактеріальних інфекціях, запальних процесах, пошкодженні тканин, вагітності, під час пологів. При тяжких інфекціях та гнійних процесах може підвищуватися кількість молодих форм нейтрофілів – паличкоядерних та з’являтися попередники нейтрофілів метамієлоцити та мієлоцити.
Еозинофіли
Функція еозинофілів така сама, як і в нейтрофілів – поглинати і знищувати чужорідний матеріал, що потрапив в організм (переважно алергени різного походження). Наприклад – вони знешкоджують паразитичних хробаків, і спричиняють їх ушкодження. Еозинофіли присутні у місці запалення викликаного алергічними захворюваннями.
Норми еозинофілів: 0,5-5%.
Базофіли
Базофілів дуже мало у крові. Базофіли виділяють речовини, які розширюють судини та залучають нейтрофіли до місця запалення тканин. У нормі їх: 0-1%.
Моноцити
Моноцити теж поглинають чужорідні мікроорганізми, переробляють їх і передають інформацію про чужі білки клітині, яка відповідає за імунітет в організмі – лімфоциту. Моноцит «навчає» лімфоцит. У їх нормі: 3-11%.
Лімфоцити
Лімфоцит за чисельністю є другим різновидом після нейтрофілів. Лімфоцити можуть «пізнавати» і руйнувати «навчені» клітини, які заражені мікроорганізмами, запобігаючи подальшому поширенню інфекції. Важлива особливість лімфоцитів «запам’ятовувати» мікроорганізм, що вторгся, тому відповідь на наступне зараження відбувається швидше, це так званий набутий імунітет.
Лімфоцитів у нормі: 19-37%.
Таким чином, загальний аналіз крові дуже інформативний, він допомагає поставити діагноз і дозволяє судити про ефективність лікування, що проводиться.
Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) – неспецифічний (універсальний) лабораторний показник крові; зміна ШОЕ може бути непрямою ознакою поточного запального чи іншого патологічного процесу.
Проба ґрунтується на здатності еритроцитів у позбавленій можливості згортання крові осідати під дією сили тяжкості. У нормі величина ШОЕ у чоловіків вбирається у 10 мм/час, а в жінок — 15 мм/час. Найчастіше збільшення ШОЕ пов’язане з гострою та хронічною інфекцією, імунопатологічними захворюваннями, інфарктами внутрішніх органів. Збільшення ШОЕ також може зумовлюватися й іншими, у тому числі й не завжди патологічними станами. Незважаючи на свою неспецифічність, визначення ШОЕ все ще є одним з найпопулярніших лабораторних тестів для встановлення факту та інтенсивності запального процесу.