Наша адреса: (детальнiше )
Вул. Московська 46   з 7:30 до 20:00, Субота: з 7:30 до 17:00
Пр. Богоявленський 340/2   з 7:30 до 17:00, Субота: з 7:30 до 16:00

Загальноклінічне дослідження сечі 2011.04.19    11:48

Загальноклінічне дослідження сечі включає визначення фізичних властивостей та мікроскопічного вивчення осаду.

Фізичні властивості сечі
При вивченні фізичних властивостей сечі оцінюють її кількість, колір, прозорість, густину.

Кількість
У здорових людей добова кількість сечі становить 0,8 – 2 літри, в середньому 1500 мілілітрів. Збільшення добової кількості сечі спостерігають при сходження набряків, при цукровому та нецукровому діабеті. Зменшення добового може бути наслідком рясного потіння, проносів і блювання.

Колір
У здорових людей колір сечі солом’яно-жовтий. Він обумовлений вмістом у ній сечового пігменту – урохрому.

Зміна кольору може спостерігатися прийому медикаментів, прийомі інтенсивно забарвлених продуктів. При патології сеча може бути від зеленувато – жовтого до коричневого кольору при жовтяниці, червона, бура від домішки крові.

pH сечі
У нормі рН сечі зазвичай слабокисла, але може мати різну реакцію (4,5-8).

Мікроскопічне дослідження осаду сечі
Мікроскопічне дослідження осаду сечі – невід’ємна та найважливіша частина загальноклінічного дослідження. Розрізняють елементи організованого та неорганізованого опадів сечі. Основні елементи організованого осаду включають еритроцити, лейкоцити, епітелії та циліндри; неорганізованого – кристалічні та аморфні солі.

Епітелій (клітини тканин)
У здорових людей в осаді сечі виявляються поодинокі в полі зору клітини плоского (уретра) і перехідного епітелію (багаття, сечоводу, сечовий міхур).

Плоский епітелій
У чоловіків у нормі виявляють лише поодинокі клітини, їх кількість збільшується при уретритах та простатитах. У сечі жінок клітини плоского епітелію є у великій кількості.

Лейкоцити
У нормі відсутні, або виявляються поодинокі у полі зору. Підвищення лейкоцитів (понад 5 лейкоцитів у полі зору) може бути при бактеріальних, запальних процесах сечового тракту, гломерулонефриті, амілоїдозі, хронічному відторгненні ниркового трансплантату, хронічному нефриті.

Еритроцити
У нормі в осаді сечі відсутні або поодинокі у полі зору. При виявленні в сечі еритроцитів навіть у невеликій кількості завжди потрібні подальше спостереження та повторні дослідження. Найбільш часті причини підвищення вмісту еритроцитів – гострий та хронічний гломерулонефрит, пієліт, хронічна ниркова недостатність.

Циліндри
У нормі в осаді сечі можуть бути гіалінові циліндри (поодинокі в препараті). Зернисті, воскоподібні, епітеліальні, еритроцитарні, лейкоцитарні циліндри в нормі відсутні. Наявність циліндрів у сечі – перша ознака реакції з боку нирок на загальну інфекцію, інтоксикацію або наявність змін у самих нирках.

Солі та інші елементи
Випадання солей в осад залежить в основному від властивостей сечі, зокрема від її рН. Сечова гіпопуринова кислота, сечокислі солі, кальцію фосфат, сірчанокислий кальцій випадають у сечі, що має кислу реакцію. Аморфні фосфати, трипельфосфати, кальцію карбонат випадають у сечі, що має лужну реакцію.

Аморфні урати – сечокислі солі, надають осаду сечі цегляно-рожевий колір. Аморфні урати в нормі поодинокі у полі зору. У великих кількостях вони з’являються в сечі при гострому та хронічному гломерулонефриті, застійній нирці, гарячкових станах.

Оксалати
Солі щавлевої кислоти, переважно оксалат кальцію. У нормі оксалати поодинокі у полі зору. У значній кількості їх виявляють у сечі при пієлонефриті, цукровому діабеті, порушенні обміну кальцію, після нападу епілепсії, при вживанні у великій кількості фруктів та овочів.

Трипельфосфати
У нормі немає. З’являються при циститах, рясному прийомі рослинної їжі, мінеральної води, блювоті. Ці солі можуть викликати утворення конкрементів – частіше у нирках, рідше у сечовому міхурі.

Гриби дріжджові
У нормі відсутні; їх виявляють при глюкозурії (виділенні цукру із сечею), антибактеріальної терапії.

Записатися на прийом

ПIБ*

Ваш e-mail

Контактний телефон *

Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наші контакти

Миколаїв, вул.Московська, 46а
Телефони:
(0512) 47-38-28,
(0512) 76-74-78,
050 755 96 37,
E-mail: info@valeo.ua
Понеділок - п'ятниця з 7:00 до 20:00
Субота з 7:30 до 17:00
Неділя вихідний

Миколаїв, проспект Богоявленський, 340/2
Телефони:
(0512) 64-10-79,
(050) 840-17-03,

E-mail: info@valeo.ua
Понеділок-п'ятниця: з 7.00 до 17:00
Субота з 7:30 до 16:00
Неділя вихідний
Перерва з 13:00 до 13:30