Наша адреса: (детальнiше )
Вул. Московська 46   з 7:30 до 20:00, Субота: з 7:30 до 17:00
Пр. Богоявленський 340/2   з 7:30 до 17:00, Субота: з 7:30 до 16:00

Не хочу хворіти. Як бути?



 2013.10.17    10:08

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) становлять близько 90% серед усіх інфекційних захворювань. За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров’я (ВООЗ), у середньому доросла людина переносить ГРВІ двічі на рік.

Всі ГРВІ поєднують 2 загальні синдроми – загальну інтоксикацію та ураження верхніх дихальних шляхів (респіраторної системи) – від носової порожнини до дрібних бронхів. Збудників ГРВІ нараховано близько 200 видів. Незважаючи на багатоваріантність і багатоликість цих захворювань, підхід до лікування цих захворювань єдиний, тому прийнято об’єднувати їх у більш загальну назву – ГРВІ.

Збудники поширюються як повітряно-краплинним шляхом від зараженої людини (в радіусі 2-3 м), так і контактно-побутовим шляхом (аденовірусна інфекція, РС-вірус), тобто через предмети побуту, іграшки. Високою контагіозністю пояснюється і сезонність у захворюваності на різні ГРВІ – від порівняно невеликих спалахів при аденовірусній інфекції до епідемій та пандемій при грипі. Інкубаційний преіод зазвичай короткий – від 2-6 годин до 5 діб при грипі, 10-12 годин при риновірусі. 2-14 діб – при аденовірусі.

Усі збудники ГРВІ мають улюблене місце локалізації – слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. Тут віруси впроваджуються, розмножуються та впливають на клітини слизових. Характер проявів захворювання залежить від виду вірусу.

Так, для вірусу грипу характерно ураження задньої стінки глотки, трахеї, бронхів.

Аденовірусна інфекція викликає нежить, запалення глотки та мигдалин – тонзиліт та фарингіт, кон’юктивіт, збільшення лімфовузлів;

Ріновірусна інфекція переважно вражає слизову оболонку носа з розвитком рідких виділень, чхання;

Прарагрип вражає слизову оболонку гортані з розвитком ларингіту, у дітей – може викликати ларингоспазм (неправдивий круп).

Респіраторно-синцитіальна-інфекція часто вражає дітей другого півріччя життя з розвитком ураження найдрібніших бронхів – бронхіоліту.

Температурна реакція також різна. Зазвичай симптоми ГРВІ зберігаються від 3 до 7 днів (кашель може залишатися довше). Грип триває 7-14 днів.

Грип – найважчий і найнебезпечніший вид цієї групи захворювань. Тому його зазвичай виділяють окремо. Грип (від франц. Gripper – схопити) отримав свою назву у 1743 році, а вперше симптоми грипу описав ще Гіппократ.

Для сезонного грипу характерно:
гострий початок (інкубаційний період від 2 годин до 6 днів) з раптовим підйомом температури до 38-40, сухий кашель, першіння, садіння в горлі (нежиті в перші дні немає). Через 1-2 доби починається сухий кашель. Виражені болі у м’язах, суглобах, загальна слабкість.
Характерні головні болі (лоб, надбрівні дуги), болі в очних яблуках.
У тяжких випадках може з’явитися запаморочення, нудота, блювання, рідкий стілець, носові кровотечі, безсоння або сонливий стан, порушення свідомості, судоми. Багато хто згадає, що саме приєднання цих симптомів до звичайної інтоксикації було характерним для недавньої епідемії каліфорнійського грипу. Але такі симптоми можуть супроводжувати будь-яку грипозну інфекцію при тяжкому перебігу. Лише негайний виклик швидкої допомоги може бути рекомендований у такій ситуації.

Лікування грипу необхідно проводити під контролем лікаря.

Найбільш ефективним буде лікування, розпочате у перші 24-48 годин від моменту появи симптомів. Препарати призначає тільки лікар, тому що вони мають побічні дії.

Застосовують противірусні препарати та препарати для полегшення стану хворого – жарознижувальні, назальні спреї, спреї та полоскання для лікування фарингіту, відхаркувальні та антигістамінні засоби. При лихоманці вище 38-39 градусів жар потрібно знижувати. Для дорослих краще підходять парацетамол, ібупрофен. Часто пацієнти на прийомі кажуть. що в першу – другу добу приймали комбіновані препарати типу Колдфлю, комбігрип та ін. У цих препаратах велика доза парацетамолу і, приймаючи препарат до 4 разів на добу (а саме так часто пацієнти читають в інструкції), вони наражаються на великий ризик – виникнення токсичного гепатиту , що найчастіше може бути небезпечнішим за самого ГРВІ.

Як захистити себе від грипу?

Існує специфічна профілактика грипу – вакцинація. Вакцини проти грипу є інактивованими, тобто такими, що містять вбиті віруси або їх частки. Крім того, вірус розщеплений на дрібні частинки – такі вакцини називаються спліт-вакцинами (розщепленими).

В Україні зареєстровано 5 розщеплених вакцин – Інфлувак (Нідерланди), Флюарікс (Бельгія) та Ваксигрип (Франція) Гриппол та Гриппол НЕО (Росія, Україна.). Це нові покоління вакцин.

Вакцинуватись потрібно вчасно. До початку епідемі – приблизно 1 місяць. Перші антитіла з’являться у крові через 5-7 днів, а ефективний імунітет формується через 14 днів. Але навіть якщо епідемія у розпалі, протипоказань до щеплення немає. Вона дозволить перенести захворювання легше. Щоб виявити, які конкретно у вашому випадку можуть бути у вакцинації від грипу протипоказання, заздалегідь відвідайте лікаря.
Крім вакцинації не забувайте про санітарно-гігієнічні заходи (провітрювання приміщення, дезінфекція предметів побуту, марлеві пов’язки).

Неспецифічні засоби імунопрофілактики – це використання лейкоцитарного інтерферону (препарати різних виробників), які можна використовувати як за 3-4 тижні до передбачуваної епідемії або відразу після контакту з хворим, так і в перші 2-3 доби захворювання. Імуностимулюючі засоби, навіть рослинні, такі як препарати ехінацеї, елеутерококу, не рекомендується призначати собі самостійно. Імунна система кожної людини індивідуальна, і стимулювати її «на сліпу» небезпечно. Більше доцільно заповнення запасу вітамінів таких як вітаміни А, С, Е, група В і мікроелементів (цинк, залізо, селен та ін). Також добре зарекомендували себе гомеопатичні засоби.

Вибір комплексного лікування та профілактики ГРВІ та грипу має бути диференційованим, що враховує клінічну картину захворювання, рівень безпеки, супутні захворювання, умови знаходження пацієнта. Як правильно провести підготовку до чергового сезону ГРВІ, найкраще підкаже лікар – терапевт, педіатр чи сімейний лікар після індивідуальної консультації.

Не займайтеся самолікуванням, грип часто спричиняє ускладнення. Довірте своє здоров’я професіоналам!

Лікар-терапевт Зацаринська Олена Іванівна

Записатися на прийом

ПIБ*

Ваш e-mail

Контактний телефон *

Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наші контакти

Миколаїв, вул.Московська, 46а
Телефони:
(0512) 47-38-28,
(0512) 76-74-78,
050 755 96 37,
E-mail: info@valeo.ua
Понеділок - п'ятниця з 7:00 до 20:00
Субота з 7:30 до 17:00
Неділя вихідний

Миколаїв, проспект Богоявленський, 340/2
Телефони:
(0512) 64-10-79,
(050) 840-17-03,

E-mail: info@valeo.ua
Понеділок-п'ятниця: з 7.00 до 17:00
Субота з 7:30 до 16:00
Неділя вихідний
Перерва з 13:00 до 13:30