В наш неспокійний час слово депресія стало модним і дуже поширеним. Цей стан собі приписує багато хто, одні намагаються лікувати його самі, інші звертаються до екстрасенсів, ворожок, тим самим посилюючи хворобу, яку може лікувати тільки лікар – фахівець.
А ще буває – живе людина нормальним розміреним життям, сповнена планів, надій, сімейних турбот, і раптом несподіваний удар – хвороба близьких. Як не зламатися в такій ситуації та пережити горе?
Як розпізнати, що це – пригнічений стан чи хвороба?
Проблема депресивних станів є однією з найпоширеніших медико-соціальних проблем сучасної цивілізації. За різними даними досліджень, у світі налічується від 100 до 200 млн хворих на депресії, а хоча б один депресивний епізод у своєму житті переживає 20-25% жінок і 7-12% чоловіків.
Хто ж найчастіше хворіє і як потрапляє на прийом до лікаря?
На запитання відповідає спеціаліст мед. центру «Валео» лікар – психотерапевт із лікування депресій Лариса Василівна Султанова.
– Найчастіше хворіють жінки, хоч зараз і чоловіків багато. Схильні до депресивних розладів і ті й інші. Як правило, з чого починають наші пацієнти – насамперед звертаються до екстрасенсів, ворожок, проходять усі «кола пекла» і лише потім звертаються до лікарів. Спочатку до терапевта, потім до невропатолога, а останні двері, в які стукає наш пацієнт – це двері лікаря психотерапевта або лікаря – психіатра.
На жаль, навіть лікарі загального профілю не можуть вчасно направити до нас хворого. Скарги – загальні: головний біль, втрата працездатності, млявість поганий настрій. Такі симптоми супроводжують багато захворювань. І щоб знайти причину, розібратися, що це саме депресія, може пройти чимало часу.
– Які ж основні причини виникнення депресивних розладів?
– Причини виникнення депресивних розладів у людей пов’язані насамперед із нашим неспокійним життям. Це соціальні конфлікти з роботодавцями, побутові, сімейні негаразди – чоловіки, що п’ють, неблагополучні діти, невдачі при вступі до вузів, супутні захворювання.
Депресивні розлади – це не тільки пригнічений настрій, поганий сон, втрата інтересу до життя, знижений апетит, невмотивоване почуття тривоги, а ще постійне хвилювання та очікування чогось поганого. Усе це називається сьогодні модним словом «ангідонія», тобто. незадоволення від життя. Хворого все в цьому житті не влаштовує: ні їжа, ні одяг, ні оточення, ні робота нічого не радує.
З такими пацієнтами проводиться психотерапія щодо повернення їх до життя, а потім і медикаментозне лікування.
– Відомо також, що зараз помолодшав інсульт і серцево-судинні захворювання. Ці захворювання тісно пов’язані з психікою людини?
– Безперечно. Це з темпом нашого сьогоднішнього життя, потоком інформації, впливом телебачення. Глобальні катастрофи, фільми жахів, соціальні проблеми – все це впливає на нас. І наша нервова система дає збій.
– Які поради можна дати людині, яка опинилась у складній життєвій ситуації?
– По-перше, не замикатися у собі, а шукати вихід – він завжди знайдеться.
– Робіть те, що заспокоює та піднімає настрій: ванна чи контрастний душ, прогулянки парком, сходіть у гості до друзів, почитайте, зіграйте у теніс чи шахи.
– Захандривши, не приймайте рішень у серйозних питаннях: невдача посилить ваш поганий настрій. Не будьте на самоті, довіртеся тим, хто вас любить, поділитеся з ними своїми переживаннями. Все це значно зменшить проблему.
Але якщо такий стан пригнічення триває більше двох тижнів, потрібно обов’язково звернутися до психіатра чи психотерапевта. І ніяке нетрадиційне лікування, тим паче самостійне – заварювання трав, заспокійливі засоби – тут не допоможе.
Лікар допоможе побачити обставини з іншого боку, знизити значущість переживань, знайти вирішення складних питань і навіть визначити конкретні дії щодо виходу із ситуації.
[…] • психопатологические нарушения: раздраженность, депрессия, плаксивость, обидчивость, апатия, нарушение памяти, […]
[…] • психопатологические нарушения: раздраженность, депрессия, плаксивость, обидчивость, апатия, нарушение памяти, […]
[…] и нервной систем. Герпес способен даже вызвать депрессию. Начните лечение вовремя! Медикам известно около […]