Наша адреса: (детальнiше )
Вул. Московська 46   з 7:30 до 20:00, Субота: з 7:30 до 17:00
Пр. Богоявленський 340/2   з 7:30 до 17:00, Субота: з 7:30 до 16:00

Який аналіз виявить прихований діабет? 2014.09.02    6:35

Глікозильований гемоглобін – це важливий показник, який дає інформацію про вміст рівня глюкози в крові за минулі 120 днів. Дослідження дозволяє діагностувати цукровий діабет на ранній стадії або виявити його прихований перебіг.

Це обов’язковий аналіз для пацієнтів із вже встановленим діагнозом – цукровий діабет.

А Ви здавали аналіз на глікозильований гемоглобін? Чи, можливо, тільки зараз вперше дізналися про нього?
Давайте розберемо докладніше, чому цей аналіз важливий як лікаря, а й самого пацієнта.

Усі знають, що таке гемоглобін, і що його визначають у загальному аналізі крові. Так ось, у гемоглобіну є особливість – він незворотно зв’язується у крові з молекулами глюкози. В результаті цієї сполуки відбувається утворення глікозильованого гемоглобіну.
Чим вищий рівень глюкози в крові, тим більша швидкість реакції з’єднання гемоглобіну з глюкозою, і тим вищий показник глікозильованого гемоглобіну.
Зазвичай люди здають аналіз глюкози натще і, отримавши результат у межах норми, вважають, що все гаразд. Але це може бути негаразд. Тому що в аналізі визначають рівень цукру саме на той момент, коли беруть пробу. Буває, що вранці глюкоза в нормі, а через кілька годин після їжі або, наприклад, вночі її рівень вищий за норму. Або сьогодні вранці цукор у нормі, а завтра підвищився.

Як дізнатися, як вловити момент підвищення глюкози?

Ось тут якраз і потрібний аналіз на глікозильований гемоглобін. Він чітко вкаже, чи було підвищення цукру в попередні 3 місяці.
Чому саме 3 місяці? Гемоглобін знаходиться в еритроциті, а тривалість життя еритроциту 120 днів. Тому ступінь глікозилювання та визначають у цей період. Тобто оцінюють, який середньодобовий рівень цукру в крові був за останні три місяці. Потім відбувається оновлення еритроцитів, і наступний показник оцінюватиме рівень глюкози за три місяці тощо.

Чим небезпечний підвищений рівень глікозильованого гемоглобіну?

Завдання гемоглобіну, що знаходиться в еритроциті – забезпечувати органи та тканини киснем. Що б це здійснити, еритроцит повинен потрапити до кожної клітини організму. Діаметр судин якими рухається еритроцит поступово зменшується. Найменші судини – це капіляри. Еритроцит пересувається капіляром на зразок гусениці трактора (або танка) і таким чином доносить кисень у клітину і забирає вуглекислоту. Коли в еритроциті зростає вміст глікозильованого гемоглобіну, еритроцит втрачає свою гнучкість. І як пробка, перед отвором який замало, він намагається проникнути в капіляр, але все дарма. Також у еритроцитів з глікозильованим гемоглобіном порушено процес передачі кисню клітинам. Вони несуть у собі кисень, а віддати не можуть. У тканинах виникає нестача кисню – гіпоксія. Саме вона викликає захворювання очей, нирок, нервів із розвитком ретинопатії, нефропатії, нейропатії. Ці хронічні ускладнення цукрового діабету починають лавиноподібно наростати при підвищенні рівня глікозильованого гемоглобіну 10%. Тому кожен пацієнт повинен знати свій показник та попереджати ці грізні ускладнення.

Як трактувати цей аналіз?

Якщо у Вас немає цукрового діабету і Ви пройшли це обстеження, то за показником глікозильованого гемоглобіну (HbA1) :

Від 4 до 6% – у Вас немає цукрового діабету;
З 6,1 до 6,4% – Ви належите до групи високого ризику захворіти на діабет, так званий перед діабет (або порушення толерантності до глюкози). Потрібно вжити всіх заходів щодо профілактики цукрового діабету;
Понад 6,5% – розглядається як початкова точка для діагностики цукрового діабету.

Аналіз рекомендується включати у щорічне профілактичне обстеження.

А ось пацієнтам з цукровим діабетом 1 та 2 типу обстежуватися необхідно один раз на 3 місяці. Цей показник важливий контролю ступеня компенсації діабету. Оцінювати його потрібно обов’язково разом із результатом рівня глюкози, що вимірюється протягом місяця кілька разів.

Показники глікозильованого гемоглобіну при цукровому діабеті :

6,5 – 8% – цукровий діабет добре компенсований. Це означає, що доза препаратів, що знижують сарарознижу, підібрана ідеально.
8 – 10% – компенсація діабету може вважатися достатньою, але пацієнту необхідно суворо дотримуватися дієти (рахувати хлібні одиниці) і замість чаю пити збирання трав, які знижують цукор у крові.
10 – 12% – діабет частково компенсований, рекомендую звернутися до ендокринолога для корекції лікування.
Понад 12% – діабет не компенсований зовсім – Терміново на прийом до ендокринологу для перегляду дози цукрознижувальних препаратів, що приймаються. .

Не слід забувати і про вік діабетика. Якщо Ви молоді або середнього віку, то для компенсованого цукрового діабету необхідно прагнути досягти показника близько 7%, а старше 65 років – 8%.

Показник глікозильованого гемоглобіну – це не той аналіз, який здають для галочки або для лікаря, перш за все він НУЖЕН ВАМ, для того щоб вчасно виявити цукровий діабет, а пацієнтам, які страждають на діабет уникнути всіляких ускладнень!

Лікар терапевт Нам Лариса Валентинівна.

Записатися на прийом

ПIБ*

Ваш e-mail

Контактний телефон *

Коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наші контакти

Миколаїв, вул.Московська, 46а
Телефони:
(0512) 47-38-28,
(0512) 76-74-78,
050 755 96 37,
E-mail: info@valeo.ua
Понеділок - п'ятниця з 7:00 до 20:00
Субота з 7:30 до 17:00
Неділя вихідний

Миколаїв, проспект Богоявленський, 340/2
Телефони:
(0512) 64-10-79,
(050) 840-17-03,

E-mail: info@valeo.ua
Понеділок-п'ятниця: з 7.00 до 17:00
Субота з 7:30 до 16:00
Неділя вихідний
Перерва з 13:00 до 13:30