Згідно з даними ВООЗ У епідемічному сезоні 2014-2015 р. на території України можуть циркулювати кілька штамів вірусів грипу. Це вже відомі нам штам вірусу грипу H1N1 (Каліфорнія), або, як його ще називають, пандемічний грип, це H3N2 – так званий вірус Техас, з яким ми ще не зустрічалися, і грип типу B Массачусетс. Будуть і інші менш поширені види вірусів грипу, аденовіруси, риновіруси, парагрип та багато інших.
Найбільш ефективним заходом профілактики захворювання на грип є вакцинація. Фармацевтичні фірми випускають сучасні вакцини, що включають вищезгадані 3 види вірусів. Бажаючим зробити щеплення рекомендується зробити це за 1-1,5 місяці до епідсезону, але не пізно зробити вакцинацію і з початком епідсезону. Оптимальний час вакцинації – жовтень-грудень.
Як не захворіти в ендемічний період?
Якщо Ви схильні до частих простудних захворювань, намагайтеся не відвідувати масових заходів, перед виходом на вулицю змастіть носові ходи оксоліновою маззю. Повернувшись додому з людних місць, промийте носову порожнину одним з сольових розчинів – Аквамаріс, Хьюмер, Марімер, Длянос. Це дозволить змити зі слизової оболонки носа принесених з вулиці мікробів і вірусів.
Почніть прийом безпечних та ефективних препаратів альфа-інтерферонів. Вони безпечні, можуть застосовуватися у немовлят, вагітних та годуючих. У продажу достатньо вітчизняних препаратів, наприклад: назоферон, лаферобіон та інші. Для профілактики приймайте їх у вигляді крапель або спрею в ніс 1 раз на день протягом усього періоду контакту з хворими, а при перших ознаках зараження – у повноцінному дозуванні. Також добре себе зарекомендували гомеопатичні противірусні засоби – Оціллококцинум, Анаферон, Стопвірус та інші. Вони також не мають протипоказань при вагітності та лактації.
Як зміцнювати імунітет?
Для формування імунних клітин потрібний будівельний матеріал. Насамперед, необхідні аскорбінова та лимонна кислота, вітамін Е, мідь, цинк, селен, залізо, марганець, йод. Поєднання цих елементів зробить імунітет міцнішим. Ці речовини зустрічаються в широко відомих рослинах і плодах, які здавна застосовуються для лікування та профілактики застуди. Це шипшина, калина, ожина (лист і ягоди), малина, смородина, мати-й мачуха, шавлія, часник, цибуля, відвари та настої хвої ялиці, кедра, сосни.
Одним із дешевих та ефективних засобів є мешканка південних степів – обліпиха.
Плоди дерева обліпихи це джерело вітаміну С . Тільки в 100г обліпихи він присутній до 600 мг, це в 10 разів більше, ніж цитрусових. Також у обліпихі присутні провітамін А, вітамін Е, біоактивна речовина лікопін каротиноїди, бета-каротин, цілий ряд антоціанів, а також 15 мікроелементів (кальцій, натрій, магній, марганець, кремній, залізо, титан та інші). Крім цього, обліпиха є джерелом вітаміну В12, який відповідає за активність та енергійність. На основі обліпихи можна зробити зміцнюючий імунітет коктейль: на 3 столові ложки ягід обліпихи, 2 чайні ложки меду, 2 чайні ложки меду, 2 чайні ложки меду -3 Частки лимона. Спочатку перетираємо ягоди обліпихи, обов’язково разом із кісточками. Масу, що вийшла, заливаємо склянкою теплої, майже гарячої, кип’яченої води і наполягаємо півгодини. Потім додаємо мед та лимон. І все – цілющий напій готовий!
При перших ознаках простудного захворювання, особливо з симптомами закладеного носа, головний біль корисний наваристий курячий або яловичий бульйон. У ньому є корисні білки та речовина карнозин, що володіє потужним імуностимулюючим впливом. При варінні додайте в бульйон цибулю, моркву, селера, в кінці – трохи часнику, при бажанні – щіпку імбиру. Покуштувавши супу, бажано тепло сховатися і лягти в ліжко. Зауважте, що постільний режим у перші дні застуди абсолютно необхідний для повноцінного одужання.
Добре допомагають за перших ознак застуди ягоди калини. Вони можуть зберігатися вдома у замороженому вигляді.
Рецепт простий. Столочити свіжі або заморожені ягоди, змішати з медом у рівних частинах, розбавити кип’яченою водою кімнатної температури і пити 3 рази на день по 1/2 склянки після їжі. Гіпертонікам треба обережно поставитися до прийому калини, контроль тиску є обов’язковим. А ось при подагрі, підвищеній згортання крові, більш знях нирок і схильності до тромбоутворення – калина протипоказана.
Ще раз підкреслю про небезпеку безконтрольного прийому комбінованих засобів з парацетамолом, фенілефрином. Їх можна використати у разі крайньої необхідності – коли немає можливості залишитися вдома та дотримуватися постільного режиму – якщо ви захворіли на роботі, у відрядженні, не більше 1-2 пакетів на добу та не довше 3 діб. Після застосування цих засобів більше 3-4 діб може розвинутися гостре ураження печінки – токсичний гепатит.
Помічено, що найчастіше хвороба підкошує людей, які не відпочили влітку, порушують режим сну, не стежать за харчуванням, зловживають різними речовинами (алкоголь, нікотин).
Зміцненням імунітету слід зайнятися заздалегідь, ще з літа.
Міцна імунна система – це результат вашого способу життя, харчування, фізичної активності, ставлення до свого здоров’я.
Лікар — терапевт Зацаринська Олена Іванівна
Читайте також:
[…] с простуженными людьми, реже появляться в компаниях в сезон простуд, а если заболел кто-то из домочадцев, носить защитную […]