Наша адреса: (детальнiше )
Вул. Московська 46   з 7:30 до 20:00, Субота: з 7:30 до 17:00
Пр. Богоявленський 340/2   з 7:30 до 17:00, Субота: з 7:30 до 16:00

Гормональна рівновага – запорука здоров’я жінки.



 2014.01.09    8:02

Гормональний фон жінки визначає її зовнішність, характер, поведінку. Протягом життя він може змінюватись. Одним із індикаторів правильної злагодженої роботи гормонів є нормальний регулярний менструальний цикл.

МЦ
( менструальний цикл) – це основний біологічний ритм жінки, що відображає складні тимчасові та функціональні взаємини багатьох, іноді анатомічно віддалених один від одного структур. Він зводить воєдино процеси зміни активності окремих структур мозку, що контролюють співвідношення гонадотропінів та статевих гормонів (за принципом «зворотного зв’язку»), дозрівання яйцеклітини та овуляцію, періодичної підготовки ендометрію до імплантації ембріона.

Гормони
– це речовини білкової та небілкової природи, за допомогою яких в організмі людини підтримується сталість внутрішнього середовища організму та активізуються життєво важливі процеси в тканинах та органах. Головними «фабриками» гормонів є залози внутрішньої секреції: гіпоталамус, гіпофіз, епіфіз, щитовидна та паращитовидна залози, яєчники, підшлункова залоза, надниркові залози та ін. Існує і паракринний синтез гормонів – в тимусі, ШКТ, сполучної, жирової тканині та ін.

Причинами гормонального дисбалансу можуть бути:

– хронічний психогенний стрес, нейроінфекції, гормонально-активні пухлини, прийом препаратів, що впливають на ЦНС (галоперидол, галюциногени, амфетаміни), прийом гормональних препаратів, порушення сну, травми, ожиріння, захоплення дієтами, аборти, вживання алкоголю.
Є фізіологічні періоди у житті кожної жінки, коли гормональний фон дуже нестабільний (тобто відбуваються різкі гормональні сплески та спади):
– Період становлення менструацій;
-вагітність;
-період перименопаузи (згасання роботи яєчників)

У ці періоди треба бути «на сторожі», стежити за здоров’ям, щоб не пропустити симптоми, що свідчать про те, що ви потребуєте лікування.
Через гормональний збій можуть утворюватися гормонозалежні пухлини, в т.ч. у молочних залозах.
Дуже важливим ускладненням є порушення репродуктивної функції, тобто, виникає ендокринна безплідність.

Функції гормонів у жіночому організмі.

Основні жіночі гормони – естрогени, прогестерон, гонадотропні гормони: ЛГ, ФСГ, пролактин, ТТГ, АКТГ, СТГ; окситоцин, вазопресин, андрогени, гормони щитовидної залози, мелатонін. На особливу увагу заслуговує антимюллерів гормон як маркер репродукційної системи жінки. Його роль у діагностиці безпліддя, оваріального резерву (в т.ч. діагностика клімаксу), синдромів передчасного виснаження яєчників та гіперстимуляції яєчників , гранульозоклітинних пухлин, синдрому полікістозних яєчників дуже велика.

Функція тропних гормонів полягає у стимуляції органів-заліз для вироблення власних гормонів. За рівнем гонадотропних гормонів у крові можна побічно судити про роботу різних залоз.

Під впливом естрогенів формуються вторинні статеві ознаки жінки, зовнішній вигляд стає жіночнішим. Естрадіол та прогестерон контролюють менструальний цикл, врівноважуючи один одного. Прогестеронпідвищує згортання крові та діє на центр терморегуляції, викликаючи підвищення температури в середньому на 0.4-0.8 градуси.
Прогестерон є головним гормоном вагітності. Зниження рівня прогестерону не дозволяє жінці виносити малюка.
Естрогени та тестостерон також дарують молодість шкірі, шляхом активації в ній синтезу колагену.
Надлишок андрогенів викликає мускулінізацію, підвищену сальність шкіри, пористість, надмірне оволосіння, акне.
Основна фізіологічна роль пролактину – забезпечення післяпологової лактації. Пролактин також стимулює зростання молочних залоз, контролює вироблення прогестерону. Гіперпролактинемія (підвищення рівня пролактину) супроводжується ановуляцією, порушенням менструального циклу на кшталт олігоменореї (зменшення) або аменореї (відсутність).
Вазопресин регулює кількість рідини в організмі. Окситоцин сприяє скорочувальній діяльності матки під час пологів та відокремленню молока. Поза вагітністю та пологами окситоцин також тонізує матку та інші гладком’язові органи.Гормони щитовидної залозитісно пов’язані з жіночими статевими гормонами. При гіпотереозі спостерігаються мерзлякуватість, схильність до запорів, анемія, сонливість, набряклість, слабкість. При гіпертиреозі навпаки – дратівливість, відчуття жару, тахікардія, тремор рук, сухість шкіри та ін.
Мелатонін є похідним серотоніну. Основні його функції – регуляція сезонних та добових ритмів, регуляція репродуктивної функції, антиоксидантний та протипухлинний захист.

Як підтримувати свій гормональний фон у нормі?

Для збереження гормональної рівноваги необхідно дотримуватися кількох простих правил:
-правильний режим дня: чергування роботи та відпочинку, перебування на свіжому повітрі, повноцінний нічний сон (в темряві!);
збалансоване харчування (за білками, жирами та вуглеводів), достатнє вживання фруктів та овочів, клітковини, омега-3-поліненасичених жирних кислот;
-фізична активність;
-відмова від шкідливих звичок.

Важливо також підтримувати здоров’я печінки, оскільки саме цей орган бере активну участь у метаболізмі гормонів.

Не варто зволікати з діагностикою та лікуванням гормональних збоїв. Порушення рівня гормонів в організмі встановлюють на основі аналізів. Різні гормони здають у певні дні циклу, що пов’язано з циклічним їх викидом у кров.

Не варто самостійно призначати собі якісь настоянки або інші препарати, які подружка вже приймає, тому що у вас схожі симптоми. Кожна жінка унікальна, кожна має свій гормональний і генетичний фон. Краще звернутися до лікаря, якому довіряєте, і разом вирішити будь-яке питання щодо профілактики гормональних збоїв або щодо підбору індивідуальної схеми лікування.

Будьте уважними до свого дорогого здоров’я!

Лікар акушер – гінеколог Курманська Марина Геннадіївна

Записатися на прийом

ПIБ*

Ваш e-mail

Контактний телефон *

Коментар

Одна відповідь до “Гормональна рівновага – запорука здоров’я жінки.”

  1. […] Гормональное равновесие – залог здоровья женщины. […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наші контакти

Миколаїв, вул.Московська, 46а
Телефони:
(0512) 47-38-28,
(0512) 76-74-78,
050 755 96 37,
E-mail: info@valeo.ua
Понеділок - п'ятниця з 7:00 до 20:00
Субота з 7:30 до 17:00
Неділя вихідний

Миколаїв, проспект Богоявленський, 340/2
Телефони:
(0512) 64-10-79,
(050) 840-17-03,

E-mail: info@valeo.ua
Понеділок-п'ятниця: з 7.00 до 17:00
Субота з 7:30 до 16:00
Неділя вихідний
Перерва з 13:00 до 13:30