Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) вважає цілком можливим ліквідувати, як основну причину цирозу печінки хронічний вірусний гепатит С до 2030 р.
Підстави для цього є. В арсеналі лікарів з’явилися нові засоби – т.з. препарати прямої противірусної дії, які безпосередньо блокують розмноження вірусу.
До останнього часу лікування полягало у введенні інтерферонів, що стимулювало боротьбу організму з вірусом, але на сам вірус не впливало. Терапія тривала 24-48 тижнів. Була результативною в 40-50%, супроводжувалася серйозними побічними явищами.
Сьогодні для кожного хворого можна підібрати індивідуальну комбінацію ліків в залежності від генотипу вірусу, вірусного навантаження, степені фіброзу, наявності супутніх захворювань. Завдяки інтернету назви «софосбувір», «даклатасвір» та інші не лише досить відомі загалу, а й застосовуються іноді навіть без поради з лікарем.
При видимій простоті застосування – 1-2 таблетки в день та мінімальних побічних проявах – це ліки, що потребують кваліфікованого призначення та контролю. Широко вживані медикаменти – антиаритміки, серцеві засоби, деякі антибіотики, трави – або послаблюють дію противірусних засобів, або значно підвищують ризик серйозних ускладнень. Відомо, до чого призвело безконтрольне вживання антибіотиків, противірусні ліки – не вийняток, нечутливі мутантні форми розвиваються дуже швидко.
Якщо пацієнт і лікар в одній команді і за ними сучасна наука – вірусний гепатит С буде обов’язково переможений!
Лікар-інфекціоніст Титовський С.П.