Прикро було б провалятися всі різдвяні канікули в ліжку на травах і таблетках через банальну нерозбірливість їжі в новорічну ніч. Тим більше, знаючи про ризик повернення старого знайомого панкреатиту (турбує відрижка, нудота, біль у надчеревній ділянці, правому або лівому підребер’ї, слабкість, запаморочення, розлад стільця).
Щоб непроханий гість не зіпсував свята, потрібно лише: не нервувати, не пити багато алкоголю і не перестаратися з кількістю їжі.
Черги відвідувачів гастроентерологів одразу після свят виростають вдвічі. Спокуса наїстися олів’є із заливною рибою, на десерт проковтнути шматок торта і запитати все це келихом шампанського – цілком зрозуміле: Новий рік все-таки. Але при схильності до запалення підшлункової залози (панкреатиті), при якому ферментативна система організму не справляється з розщепленням їжі – нічого хорошого від пишного застілля чекати не доводиться. Навіть якщо період загострення минув, і підшлункова давно не нагадує про себе гострим болем та розладом травлення. Неважливо, що в минулому стало пусковим моментом панкреатиту – захоплення фаст-фудом, систематичні перекушування на ходу, харчове отруєння, перебір з алкоголем, безконтрольний прийом протизапальних і жарознижувальних препаратів, інфекції, травма або захворювання печінки – зараз до власної підшлункової залози важливо відносити належним пієтетом. До речі, дотримуватися запобіжних заходів за новорічним столом не завадить усім «шлуночникам», особливо людям з жовчнокам’яною хворобою, хронічним гастритом.
Рекомендуємо підійти до святкового гуляння усвідомлено. Золоте правило новорічного столу – у жодному разі не переїдати, оскільки переповненість шлунка, хай навіть правильною їжею – також може спровокувати напад панкреатиту. Щоб застрахувати себе від ризику з’їсти дуже багато, перед початком вечірки добре було б знайти час для перекушування (особливо постійним пацієнтам гастроентерологів). Теплі вершки, яєчний омлет або вівсяна каша – ідеально підійдуть. До речі, принцип перекушування за пару годин до застілля варто дотриматися всім, включаючи тих, хто на шлунок не скаржиться, але не бажає сп’яніти після першого келиха. Тим більше, що навіть мінімальна доза алкоголю натще дратує стінки слизової оболонки шлунка і виводить з ладу підшлункову залозу.
Головні принципи новорічного застілля:
– їсти до відчуття ситості, але не до пересичення;
– обов’язково перериватися між зміною страв, наприклад, на танці!
– наїстися до відвалу та застигнути біля телевізора – табу.
Першого січня пропонуємо оголосити розвантажувальним днем і не готувати про запас. Голубці, фаршировані яйця, холодець із жирним наваром не годяться для сніданку 1 січня навіть для здорових, не кажучи про людей із проблемною підшлунковою. Особливо корисно доїдати наступного ранку ситні салати типу олів’є – за ніч вони встигають зіпсуватися. Перший день нового року краще зустріти чашкою зеленого чаю, легким овочевим супом на обід та вівсянкою із фруктами на вечерю.
Збір харчових правил для людей зі слабкою підшлунковою:
Дієта при загостренні
Якщо відчуття свята все ж таки затьмарене нападами панкреатиту, доведеться суворо дотримуватися дієти. Запропонований раціон розрахований на два дні, розмір порцій можна зменшувати або збільшувати, орієнтуючись на власне самопочуття.
День перший
Сніданок: 100г картопляного пюре; 2 сухарики; склянку мінеральної води без газу.
Ланч: 150г парових котлет; паровий омлет із 2 яєць; скибочка білого хліба; стакан молока.
Обід: 250мл курячого супу; 100г відварених кабачків; 100г відвареної риби; скибочка білого хліба; жменю розпарених родзинок; склянку томатного соку.
Південь: склянка киселю; 150г фруктового желе; 200 мл мінеральної води без газу.
Вечеря: 100г котлет на пару; 150г вівсяної каші; 100г морквяного пюре; скибочка білого хліба; чашка чаю з молоком
День другий
Сніданок: 100г відвареної яловичини; 100г вівсяної каші; скибочка білого хліба; склянку мінеральної води без газу.
Ланч: 100 г яблучного пюре; чашка чаю без цукру, 100г сирного пудингу; скибочка білого хліба;
Обід:300мл овочевого супу; 100г рибних котлет на пару; 100г каші гарбузової з цукром; скибочка білого хліба; 100г сиру; чай з молоком.
150г морквяного пюре; 100г фрикадельок; 100г яблучного пюре; стаканчик йогурту.
Вечеря: 150г картопляного пюре; 150г м’ясного рулету; 100г сирного пудингу; скибочка білого хліба; півсклянки фруктового киселю; чашка чаю без цукру.
Лікар – гастроентеролог Баранов Денис Вікторович
Читайте також: