Нормальна мікрофлора кишечника сприяє здоров’ю та довголіттю. Але бувають ситуації, коли, через якісь причини, відбувається порушення нормальної комбінації бактерій у кишечнику – ДИСБІОЗ.
Симптоми дисбіозу:
– запор або пронос, метеоризм, біль у животі.
– алергічні прояви у вигляді висипки, сухість шкіри, ламкість волосся, нігтів.
Практичне значення має мікрофлора товстого кишечника, оскільки у ньому перебуває найбільше мікроорганізмів. Так, в 1,0 г вмісту сліпої кишки міститься понад 2 мільярди мікробних тіл.
Як антагоніст патогенних (хвороботворних) мікроорганізмів, наші «корисні» постійні біфідо-, лактобактерії, кишкова паличка захищають організм від інфекцій. Найважливішою їх роллю впливає формування імунітету. Мешканцями товстого кишечника є умовно – патогенні мікроорганізми. Їх називають так тому, що у невеликих кількостях вони не викликають захворювання.
Порушення мікробіоценозу впливає будь-яке захворювання людини – його тяжкість , тривалість.
Що викликає дисбіоз?
Вплив таких зовнішніх і внутрішніх несприятливих факторів, як перенесений ентероколіт, прийом антибіотиків, хіміотерапевтичних препаратів, протизапальних препаратів, імунодепресантів, складні клімато-географічні умови, забруднення біосфери промисловими відходами, прийом продуктів і води, забруднених речовин. якісна та кількісна зміна складу мікрофлори кишечника, тобто порушення мікробіоценозу (дисбактеріоз). Таким чином, ми бачимо, що зміни в кількісному та якісному складі мікрофлори спричиняє багато неприємностей для всього організму.
Корекція, тобто лікування порушення мікробіоценозу включає:
– Підвищення імунітету організму
– пригнічення умовно – патогенної мікрофлори
– Відновлення нормальної кишкової мікрофлори.
Для визначення ступеня порушення мікробіоценозу необхідно провести бактеріологічне дослідження калу та вибрати тактику лікування.
Якість лабораторного дослідження залежить від правильно зібраного та доставленого матеріалу.
– перед здаванням калу на дослідження необхідно виключити за 1-3 дні їжу, яка може викликати бродіння в кишечнику (кисломолочні продукти, квас, алкоголь);
– антибіотики та препарати, що містять лакто-, біфідо-і коли бактерії;
– час доставки матеріалу становить трохи більше 2 годин із моменту дефекації;
– необхідна кількість калу 10-15 гр(об’єм чайної ложки) обов’язково у стерильному контейнері.
Для того щоб визначити характер порушень у роботі кишечника (всмоктування, перетравлення) проводитися аналіз – копрограма.
За результатами двох досліджень мікробіоценозу кишечника та копрограми можна отримати більш повну картину стану травної системи, а також діагностувати захворювання у будь-якому з відділів шлунково-кишкового тракту.
Вирішенням проблем із травлення займаються терапевти та гастроентерологи. Лікар підбере коректне харчування та при необхідності індивідуальний курс лікування.
Бактеріолог Верба Інна Миколаївна