Міжсезоння з нестійкою погодою та перепадами температури – непростий час для людей з ослабленим серцем, а таких останніми роками стає дедалі більше. І якщо раніше «сердечники» асоціювалися з літніми людьми із зайвою вагою, то сьогодні їхні лави активно поповнюють молоді та міцні.
Чому хвороби серця помолодшали? Що зміцнює, а що послаблює роботу нашого головного «мотора» – про це та багато іншого розповідає лікар – кардіолог Пермякова Тетяна Володимирівна.
Втрата пульсу
У тому, що хвороби серця тепер знайомі молодим людям до 30-35 років, зазвичай винні вони самі. Гіподинамія, нездорове харчування, зайва вага, стреси, куріння дають на виході невеселу статистику: кожна п’ята людина в Україні – гіпертонік. Тут варто зазначити, що ми називаємо нормою, а що порушенням. У нормотоніків – людей із тиском 120/80 мм рт. ст. – є всі шанси прожити довге, здорове та щасливе життя. Верхня межа нормального тиску – 130/85 мм рт. ст. При підвищеному тиску (від 140/90 мм рт. ст.) – так званої м’якої гіпертонії – страждають судини серця та головного мозку, у 3-4 рази зростає ризик розвитку ішемічної хвороби серця та у 7 разів підвищується небезпека інсульту.
Більшість гіпертоніків – жертви малорухомого способу життя. За підрахунками статистів, у 70% міських жителів не вистачає мінімального фізичного навантаження, необхідного для нормальної роботи серця. У результаті надлишок калорій перетворюється на жир, порушується ліпідний обмін, в організмі зростає рівень холестерину. Холестеринові бляшки, що відкладаються на стінках судин, порушується їхня міцність і еластичність; кровопостачання органів погіршується, розвивається атеросклероз та ішемічна хвороба, при якій серце страждає від дефіциту кисню.
Олії у вогонь підливають стреси. У напружених ситуаціях (а вони тепер зустрічаються на кожному кроці) відбувається різкий викид у кров адреналіну. Судини серця спазмуються, тиск підскакує, зростає частота серцевих ударів – виникає біль у серці. Якщо стресові атаки відбувається регулярно, запас міцності серцевого м’яза швидко виснажується. Хронічний стрес викликає інші відчуття: груди іноді ніби щось здавлює, відчувається нестача повітря, виникає аритмія (порушення серцевого ритму), через яку всі органи та системи страждають від дефіциту кисню.
В принципі, спровокувати короткочасну аритмію можуть і найнешкідливіші моменти: зміни погоди, настрої, щільний обід, чашка міцної кави, прийняті ліки – ситуативна аритмія не критична. Але якщо серцебиття порушується регулярно і натомість викидів адреналіну, це швидко підточує роботу серцевого м’яза.
Вірні супутники хвороб серця – алкоголь, куріння, жирна їжа та неконтрольоване споживання солі: в нормі її кількість не повинна перевищувати 5-6 грамів на день!
Попри міф про чоловічу природу гіпертонії з певного моменту за кількістю кардіопроблем жінки переганяють чоловіків. Якщо до 40 років ішемія та гіпертонія, дійсно, частіше наздоганяють представників сильної статі (у жінок у цьому віці нормальний рівень холестерину та тонус кровоносних судин підтримують гормони естрогени), то з настанням менопаузи естрогенові запаси, а разом з ними і природний захист серця, починають танути. У 58 серце в обох статей пустує приблизно однаково, а до 60 за серцевими діагнозами жінки вириваються в лідери. Помічено, що ризик записатися в осердя зростає у особистостей з певними рисами характеру: перфекціонізмом, владолюбством, недовірливістю, зайвою емоційністю. Типові пацієнти кардіологів не впевнені в собі, тривожні, часто впадають у депресію і засмучуються через дрібниці.
Маски хвороби
Нерідко люди вважають за біль у серці зовсім інші проблеми, ніяк не пов’язані зі здоров’ям серцевого м’яза. Наприклад, хвороби м’язової системи та хребта: остеохондроз, сколіоз, невралгію, міалгію. Як правило, болючі відчуття, спровоковані цими захворюваннями, з’являються в моменти поворотів, нахилів, чхання чи кашлю. У цьому людина завжди може знайти становище, у якому дискомфорт скоротиться до мінімуму.
Нерідко печіння в серці з’являється через грижу стравохідного отвору діафрагми. Пояснення уявного болю в серці досить просте – всі органи в грудній клітці розташовані в тісному сусідстві, тому тривожні сигнали швидко поширюються від однієї точки до іншої. Серце може стискатися, колоти, тиснути через хронічні переживання, тривоги, страхи. У таких ситуаціях відчувається дефіцит повітря, людина не може вдихнути на повні груди, серце то завмирає, то прискорено б’ється. Як правило, біль на нервовому ґрунті не проходить навіть після прийому валідолу. Часто нещасливі у шлюбі чи самотні люди стають жертвами «хвороби відсутності кохання», яка проявляється серцевим болем, прискореним серцебиттям, нестачею кисню, нападами паніки та тривожності. Засіб швидкої допомоги у такій ситуації – перемикання (сублімація). Захоплення цікавою справою гарантовано підвищує життєвий тонус, а водночас у більшості випадків зникають скарги на серце.
Але все-таки оцінити дійсну небезпеку болю в грудях може тільки лікар.
Чим серце заспокоїться
– Важливо взяти за правило щодня робити півгодинні прогулянки в комфортному темпі. Ходьба тонізує серце та судини, успішно справляється із проблемою зайвої ваги. Втім, плавання, аеробіка, тренажери – теж чудові кардіотренування.
– Попри твердження ідейних противників кави, 1-2 чашки ароматного напою в день серцю не шкодять, навпаки, прискорюють метаболізм та ліпідний обмін.
– Келих сухого червоного вина на день гальмує зростання бляшок у судинах (якщо немає протипоказань до алкоголю).
– Меню для здорового серця включає продукти, багаті калієм: печена картопля, сир, горіхи, смородину, курагу, родзинки, чорнослив, банани (останні – рекордсмени в частині вмісту антистресового мікроелемента магнію). Ідеальною для серця вважається так звана середземноморська дієта, яка передбачає багато фруктів та овочів, обмеження в м’ясі, вживання в основному рослинних олій (оптимально неочищеної оливкової), морської риби, морепродуктів. Особливо корисний для роботи серцево-судинної системи риб’ячий жир: у ньому містяться омегатриполіненасичені жирні кислоти, що перешкоджають утворенню тромбів у судинах.
– Заняття любов’ю – теж чудове тренування для серця, адже тиск у пікові моменти злітає до позначки – 200/130 мм рт. ст.! Витрати енергії під час сексу прирівнюються до сходження на п’ятий поверх сходами в швидкому темпі або годинній прогулянці зі швидкістю сім км/год – так що інтимне спілкування чудово в усіх відношеннях: і для фігури і для роботи серця (при проблемах із серцем краще обговоріть з своїм лікарем умови заняття сексом).
Здоров’я Вам і ритмічного серцебиття!
Лікар – кардіолог Пермякова Тетяна Володимирівна
Читайте також: