Прийшла зима, сонце рідше радує теплими променями, частіше ховається за хмарами, а коли світить яскраво – не дає зігрітися. А якщо ви працюєте в офісі, і в запалі праці проходить весь день, то про сонячні ванни часто доводиться забувати до настання довгоочікуваної відпустки. Якраз в таких умовах проситися до обговорення проблема дефіциту вітаміну Д!
Вітамін, точніше вітаміни Д – що ж це таке і з чим їх їдять?
Питання і просте і складне одночасно. Ще недавно було прийнято вважати, що роль цієї речовини зводитися до посилення всмоктування кальцію в кишечнику і забезпечення надходження його в кісткову тканину. На сьогоднішній день відомо, що функції вітамінів Д множинні, а самі вітаміни цілком можна назвати гормонами Д!
Гормони (грец. Ὁρμάω – рухаю, спонукаю) – біологічно активні речовини органічної природи, що виробляються в спеціалізованих клітинах залоз внутрішньої секреції (ендокринні залози), що надходять в кров, та зв’язуються з рецепторами клітин-мішеней і надають регулюючий вплив на обмін речовин і фізіологічні функції (Розен В. Б. «Основи ендокринології»).
Вітаміни Д повністю підходять під це визначення. Вироблення вітаміну D3 відбувається в шкірі під впливом ультрафіолету або з їжі, вітамін D2 надходить тільки з продуктами харчування. Далі в печінці та нирках відбуваються перетворення в активні форми 25 (ОН) D3 (кальцидол) і 1,25 (OH) D3 (кальцитріол). Мішеней у кальцидолу і кальцітріолу відомо безліч: серед них, в першу чергу, кісткова тканина, а так само нирки, печінка і м’язи.
У разі дефіциту вітаміну Д у дорослих часто з’являються скарги на:
На тлі низького рівня вітаміну Д часто порушується вуглеводний обмін, можуть виникати аутоімунні захворювання. У дітей може розвинутися рахіт.
Для того, щоб визначити рівень вітаміну Д в крові зазвичай досить здати аналіз крові на визначення 25 (ОН) D3, в деяких випадках потрібна інформація про рівень 1,25 (ОН) D3.
У разі зниження рівня вітаміну Д рекомендується звернутися до ендокринолога для отримання рекомендацій щодо лікування.
З метою запобігання повторного зниження вітаміну Д і для профілактики потрібно включати в раціон молочні продукти, яйця, гриби, сири, жирні види риби, яловичу печінку. У весняно-літній період намагатися більше часу в ранкові та вечірні години проводити на свіжому повітрі, в світлі променів сонця.
Пройти дослідження на визначення рівня вітаміну Д ви можете в нашому центрі щодня, крім неділі, з 8.00 до 11.00, кров здається з вени натщесерце.
лікар ендокринолог Попов Артем Аркадійович