Сьогодні мова піде про ранні викидні до 12 тижнів вагітності. У більшості випадків жінка ще не впевнена, що вагітна, тести можуть бути негативними або сумнівними, на УЗД вагітності ще не видно. За різними даними 15-20% всіх вагітностей закінчуються самоабортом.
У чому ж причина?
1. Гормональні зміни. Найчастіше порушення балансу гормонів в організмі жінки відбувається внаслідок нестачі головного гормону вагітності – прогестерону. Надлишок чоловічих статевих гормонів (андрогенів) пригнічує вироблення естрогену і прогестерону, що теж може бути причиною повторюваних (звичних – 3 і більше) викиднів. Гормони надниркових залоз і щитоподібної залози впливають на формування і розвиток вагітності, їх надлишок або нестача можуть призвести до викидня.
2. Хромосомні аномалії є причиною понад 70% усіх викиднів. Під впливом факторів зовнішнього середовища – радіації, вірусів, професійних шкідливостей, в статевих клітинах трапляються мутації. Переривання вагітності в результаті мутацій – це свого роду природний відбір. Як це не сумно, запобігти такому викидню практично неможливо. У деяких північних країнах вагітність до 18 тижнів не зберігають, якщо є загроза. В Україні вважається недоцільним зберігати вагітність до 8 тижнів, так як у плода може бути патологія не сумісна з життям.
3. Інфекційні захворювання загальні і запальні захворювання внутрішніх органів.
Всі стани з підвищенням температури вище 38 ْ С і ознобом можуть призвести до викидня. Вірусні гепатити, грип, краснуха, а також пневмонія, пієлонефрит, ангіна, аппендіціт- це серйозний ризик для плоду.
Інфекції, що передаються статевим шляхом – хламідіоз, сифіліс, ВІЛ тощо – бажано лікувати до вагітності, вони викликають інфікування плода, плодових оболонок і його загибель.
4. Аборти в анамнезі. Перша вагітність повинна закінчуватися пологами – це постулат для всіх жінок. Штучний аборт може викликати незворотні зміни в матці, і жінці загрожують звичні викидні і безпліддя в майбутньому.
5. Багато лікарськіх засобів (антибіотики, антидепресанти) та рослин (петрушка, мати-і-мачуха) можуть вплинути на перебіг вагітності.
Які чинники збільшують ризик викидня?
1. Шкідливі звички – куріння, алкоголь і наркотики.
2. Вік матері. У жінок після 45 років ризик викидня 74%, у жінок 20-25 років до 9%.
3. Захворювання матері – такі як цукровий діабет, ожиріння, артеріальна гіпертензія, гломерулонефріт і інші.
Що можна зробити, щоб запобігти викидню?
– Обстежитися до вагітності, якщо є хронічні або приховані інфекції – пролікувати їх.
– Зробити щеплення від грипу, краснухи (якщо немає антитіл).
– Визначити рівні гормонів. Якщо є відхилення, то заздалегідь відновити їх.
Фізичні навантаження, підйом вантажів, статевий акт, несильні падіння самі по собі рідко призводять до викиднів.
Приблизно в 40% всіх випадків провівши обстеження подружжя взагалі не виявляється причин, що пояснюють чому у пари трапляються викидні. Можливість повторення викидня після одного випадку, як і всіх 15-20%. Після 2 викиднів 30-35%, а якщо три рази поспіль майже – 40%. Щоб уникнути повторення переривання при наступній вагітності застосовують сурогатне материнство. Це буває досить рідко- в 2% випадків всіх викиднів. У більшості випадків медицина може допомогти і більшість жінок виношують вагітність і народжують здорову дитину.
Лікар акушер – гінеколог Кутольвас Ольга Олександрівна