АСКАРИДОЗ — це глистяне захворювання людини, що викликається паразитуванням в організмі круглих черв’яків – аскарид. Аскаридоз широко поширений у всій земній кулі щорічно заражається понад 1 млрд. людей. Основним джерелом зараження є ґрунт, забруднений яйцями аскарид. Паразитуючи в кишечнику людини, самка аскариди виділяє за добу до 200 000 яєць.
У захворюванні розрізняють 2 фази: ранню (міграція личинок – близько двох тижнів) та пізнішу – кишкову (паразитування аскарид у кишечнику до 1 року). У першій фазі спостерігаються зміни з боку легень та печінки; з’являється кашель, іноді можуть розвинутися бронхіт, пневмонія, кропив’янка (свербіж шкіри і висипання), т.к. мікроскопічні личинки аскарид, «подорожуючи» по всьому організму, викликають алергічну реакцію. У другій фазі аскаридозу найчастіше виникають розлади з боку шлунково-кишкового тракту, головний біль, дратівливість, непрохідність кишечника та ряд інших ускладнень, пов’язаних з токсичним впливом аскарид на весь організм, а також чисто механічною закупоркою кишечника. При масовому зараженні аскариди можуть заповзти навіть у горло і трахею, приводячи до асфіксії (задуху).
Як діагностувати аскаридоз? Крім епіданамнезу та вищевикладених клінічних проявів у цьому можуть допомогти спеціальні лабораторні дослідження. Причому використання тих чи інших лабораторних методик безпосередньо пов’язане з фазою розвитку гельмінту – наприклад, у кишкову фазу виявлення яєць гельмінтів у калі.
Необхідно відзначити, що можливі випадки повторного зараження і тоді можна хворіти на аскаридоз роками.
Лікування полягає в основному у прийомі протиглистових препаратів. Велике значення має профілактика захворювання: дотримання правил особистої гігієни (миття рук перед їжею), ретельне обмивання чистою водою овочів (особливо зелені), ягід, фруктів, захист їжі від пилу та мух. Особливо слід оберігати від аскаридозу дітей, оскільки вони легше заражаються, і захворювання у них протікає важче.
Лікар вищої категорії, інфекціоніст Титовський Станіслав Павлович