Центр Валео в Николаеве
Telephones: (all )
(098) 459-70-80
Our adress: (details )
Moscowska str. 46   7:30 AM - 8:00 PM
3 Slobodskaya str. 49/1
Bogoyavlenskii Avenue. 340/2
Medical center «Valeo» News | Publications

“Парадокс ожиріння” – люди з більшою вагою живуть довше?! 2019.01.20    6:59

Sorry, this entry is only available in Ukrainian and Russian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in one of the available alternative languages. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Ожиріння та надмірна вага тіла традиційно вважаються фактором ризику багатьох важких захворювань – діабету, інфаркту, інсульту. Однак в останній час вченими активно вивчається так званий «парадокс ожиріння». Цей парадокс полягає в тому, що декількома дослідженнями виявлена позитивна кореляція між надмірною вагою та тривалістю життя людини. Ці дослідження звичайно визвали «вау-ефект» в наукових колах! Люди з більшою вагою живуть довше?! Адже отримані дані ставлять під сумнів багато догм сучасної медицини.

Давайте спробуємо розібратися , чи так все просто, як здається.

До сих пір єдиним критерієм ожиріння був індекс маси тіла – показник, який розраховується на основі зросту та ваги, але зовсім не враховує відсоток жирової тканини в організмі та ії розподіл. Тобто у гладкої тітоньки і у атлета індекс маси тіла буде однаковим, але у тітоньки буде переважати жирова тканина, а у спортсмена- м’язи, і звісно ж, що спортсмен буде здоровішим.

На сьогодні доведено, що «шкода» від жирової тканини залежить від того, де саме вона накопичується. Найбільш шкідливим є так званий вісцеральний жир, який накопичується в животі поміж внутрішніх органів, і робить фігуру людини схожою на яблуко. Така людина може виглядати не гладкою, але «шкідливої» жирової тканини в неї може бути забагато. Тому знайдено ще один критерій – окружність талії , і встановлено чіткі межі норми- у чоловіків — 94 см, у жінок — 80 см. Якщо окружність талії перевищує ці цифри- «шкідливий» жир перемагає м»язову тканину і ризик захворювань зростає, навіть у особи з нормальною вагою. А дослідження, які встановили «парадокс ожиріння»- цей фактор не враховували.

Також в дослідженнях не враховувася рівень фізичної активності людини. Адже добре відомо, що повсякденна фізична активність- потужний захисний фактор, навіть якщо вона і не веде до зниження маси. Тобто, якщо гладенький дядечко багато рухається(наприклад, любить танцювати, або щодня плаває в басейні) , він житиме довше, ніж його ледацькувата сусідка навпроти, яка любить дивитися серіали та годинами завісає в соцмережах.  Тобто рух- це життя незалежно від маси тіла!

Ще одна цікава гіпотеза про парадокс ожиріння це так звана «м»язова теорія». Вона заключається в тому, що м’язи гладкої людини більш треновані, бо їм доводиться переміщати, рухати та носити більшу масу, ніж в худорлявих. Адже «перенести» 100 кілограмів значно важче, ніж 70, а в товстунчиків м»язи виконують таке навантаження постійно.

Таким чином, «парадокс ожиріння» має ще багато білих плям, і зовсім не факт, що «гладкі довгожителі» живуть довго саме тому, що вони гладкі.  Але ж загадки завжди стимулювали допитливий мозок, і можливо, комусь із нас пощастить поставити крапку в цьому питанні.

А що Ви думаєте про це?  Наскільки активний спосіб життя ведете? Скільки років збираєтесь?

лікар кардіолог Озерянова Наталія Володимирівна

Make an appointment

Наши контакты


Николаев, ул.Московская, 46а
Понедельник—пятница с 7:30 до 20:00
Суббота с 8:00 до 17:00 Воскресенье—выходной
Эл.почта: info@valeo.net.ua
Телефон: (0512)  76-74-78
Телефон для записи на прием и УЗИ : (0512) 76-74-78, 050 755 96 37
Справочная служба: 098 459 70 80 
  Телефон для страховых компаний: 068 312 99 31